Pedagog

 Pedagog Szkolny – Iwona Adamczewska
 
poniedziałek 9.00 – 13.40
wtorek 8.00 – 10.30

11.35 – 13.35

środa 8.00 – 12.30
czwartek 9.00 – 10.35

12.40 – 16.40

piątek 10.40 – 12.00

 

 

 

 

E-papierosy a zdrowie. Jak jest naprawdę z bezpieczeństwem e-papierosów?

Nie ma dużo badań naukowych w tym zakresie – to produkt relatywnie nowy. Trudno ocenić jego realne długofalowe działanie. Technicznie e-papieros to nie papieros, raczej przypomina inhalator, podobny do tych stosowanych przez osoby mające alergie lub chorujące np. na astmę.
Prawda czy mit: e- papierosy ułatwiają rzucenie palenia.Mit ! .E-papierosy sprzedawano jako nowość, która ułatwi zerwanie z nałogiem. Jednak dla niewielu osób e-papieros stał się pomostem między nałogiem a zerwaniem z paleniem. Statystyki podawane przez American Heart Association mówią, że co dwudziesty dorosły po prostu zamienił tytoń na e-papierosy.
Prawda czy mit: e-papieros jest szkodliwy dla Twojego układu krążenia.
Prawda! Skutki działania nikotyny, którą dostarczasz do organizmu przez e-papierosa, są podobne, jak przy zwykłych papierosach. E-papieros może przyspieszyć akcję serca − to skutek działania nikotyny. Badania sugerują, że e-papieros jest szkodliwy dla Twojego układu krążenia, m.in. przez oczywistą obecność nikotyny w składzie aerozolu. Nikotyna to przecież substancja toksyczna, która podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza bicie serca i zwiększa prawdopodobieństwo zawału.
W tych samych analizach odkryto, że niektóre związki chemiczne obecne w aerozolach e-papierosów (np. formaldehyd, akroleina) są w stanie spowodować uszkodzenie DNA a nawet prowadzić do mutagenności.
Prawda czy mit: woda w płucach przez e-papierosa.
Prawda! Płuca po e-papierosie są w zdecydowanie lepszej kondycji niż po paleniu tytoniu. Pojawiły się nieliczne dowody na poprawę stanu płuc u palaczy, którzy próbowali rzucić palenie z pomocą e-papierosa. Z drugiej strony, ta sama analiza wskazuje na zwiększony kaszel i świszczący oddech u nastolatków i wzrost zaostrzeń astmy. Badania przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Ateńskiego i ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Respiracyjnego w 2012 roku wykazały bezpośredni wpływ e-papierosa na wydolność płuc. 10 minut palenia e-papierosa powoduje zwiększenie oporów dróg oddechowych na następne 10 minut. Swobodny przepływ powietrza zostaje (w pewnym stopniu) zablokowany.
Ale co mają ze sobą wspólnego e-papieros i woda w płucach? Czy woda zbiera się w płucach od pary z aerozolu? Nie, to efekt silnej reakcji alergicznej (immunologicznej) na substancje zawarte w aerozolu. W Stanach Zjednoczonych, w Pensylwanii odnotowano podobny przypadek po 3 tygodniach palenia e-papierosa przez 18-letnią dziewczynę. Chorobę nazywa się zespołem mokrego płuca (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych). Dzieje się tak, gdy kontakt pęcherzyków płucnych z różnymi cząsteczkami organicznymi i związkami chemicznymi prowadzi do stanu zapalnego. W rezultacie nieszczelne naczynia krwionośne przepuszczają płyny do płuc.
Prawda czy mit : e papierosy mają mniej toksyczny wpływ na organizm człowieka.
Mit!. Amerykanie zbadali też zdrowie osób palących e-papierosy. Jak podaje American Heart Association, połowa z nich ma zwiększone ryzyko ataku serca. Prawie ¾ jest bardziej narażone na udar i zawał. 40 proc. doświadcza chorób serca. Zdaniem specjalistów, te dane będą rosły, im dłużej na rynku będą e-papierosy. Są groźne, bo szczególnie chętnie palą je ludzie młodzi.
W „Oncotarget” opisano wywołane przez e-papierosy przypadki rozpadu i uszkodzeń komórek jamy ustnej, co powoduje choroby dziąseł, zębów, a nawet rozwój nowotworów. Uważa się, że to wina nikotyny i smakowych dodatków do e-papierosów. W oparciu o tę publikację powtórzono badania na Uniwersytetie Laval w Kanadzie. Doświadczenia potwierdziły, że nabłonek jamy ustnej jest bardzo podatny na uszkodzenia wskutek oparów z e-papierosów.
Udowodniono też wpływ e-papierosów na występowania kilku rodzajów raka. Substancje stosowane we wkładach do e-papierosów nie są wystarczająco przebadane, nie ma też nad firmami je produkującymi żadnej istotnej kontroli. Można przypuszczać, że ich przewlekłe stosowanie jest toksyczne dla organizmu. Odradza się więc korzystanie z nich w zamkniętych pomieszczeniach, w obecności dzieci. Uwolnione przez spalanie związki gliceryny i propylenu glikolowego na pewno są szkodliwe i kancerogenne.
Prawda czy mit E-papierosy są bezpieczne .
Fałsz ! Takie zdanie byłoby nadużyciem. Jako że elektroniczne papierosy pojawiły się stosunkowo niedawno, nie są znane jeszcze (i pewnie długo nie będą) skutki wieloletniego ich używania. Trzeba jednak pamiętać, że o ile sama nikotyna nie ma właściwości rakotwórczych, o tyle jednak jest silną neurotoksyną, czyli trucizną. Wystarczy 60-100 mg czystej nikotyny, żeby uśmiercić człowieka. W dużo mniejszych dawkach również nie jest obojętna.
Po dostaniu się do płuc powoduje niemal natychmiastową niekorzystną dla zdrowia reakcję organizmu – naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, a tętno przyspiesza. Takie zmiany z czasem powodują trwałe osłabienie układu krwionośnego.
Niektóre oficjalne autorytety, między innymi amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration), przestrzegają przed używaniem e-papierosów, wskazując np. na fakt, że nie ma dowodów na to, że są bezpieczne. Z drugiej strony nie ma także dowodów, że bezpieczne jest jeżdżenie rowerem i jedzenie pączków.
Wnioski? Choć e-papieros wydaje się bezpieczniejszy, nie może być uznany za zdrowy. Najlepsze jest po prostu całkowite rzucenie palenia, bez półśrodków. Szczególnie, że realną skalę zagrożenia poznamy za kilka lat, a może nawet dekad. Pamiętaj także, że jeśli już sam palisz, to nie truj przy tym innych.
Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/men-i-gis-ostrzegaja-przed-e-papierosami-972310Szanowni Państwo, coraz większy niepokój budzą zagrożenia związane
z używaniem przez młodych ludzi różnych środków psychoaktywnych. W wieku dorastania nasilają się tendencje do poprawiania sobie nastroju poprzez eksperymentowanie z różnymi środkami sztucznie poprawiającymi nastrój. Poczucie zagrożenia dorosłych rośnie z powodu pojawienia się coraz większej ilości nowych substancji odurzających, tzw. „dopalaczy”, sprzedawanych głównie przez Internet, z których większość, ze względu na luki w prawie, nie jest zakazana.Zapraszam do lektury poradnika wszystkich Dorosłych – pomoże on zwiększyć Państwa wiedzę oraz wskaże, jak działać, gdy mamy jako rodzice podejrzenie, że nasze dziecko używa psychoaktywnych stymulantów.

Poradnik składa się z dwóch części: w części pierwszej zebrano wskazówki umożliwiające zachowanie skuteczności wychowawczej w postępowaniu
z dorastającym dzieckiem. Celem części drugiej jest pomoc rodzicom, – jeśli zachodzi taka potrzeba – w adekwatnej reakcji na eksperymentowanie.

DOPALACZE – gdzie szukać pomocy?

800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

112 –  Numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

 Przydatne publikacje:

Przedmaturalny zawrót głowy – u rodziców
Pokonać stres maturalny
Jak rozpoznawać stres?
Akademia Młodzi i wolni od stresu – w ZSZ w Ozorkowie

Drogi uczniu!

 Zapraszam Cię do pokoju nr 4, jeśli:

 • masz ochotę porozmawiać o czymś dla Ciebie ważnym, ale może trudnym.
 • potrzebujesz pomocy, wsparcia. Możesz liczyć na zrozumienie i dyskrecję.
 • chcesz zaangażować się w działalność na rzecz drugiego człowieka, jesteś zainteresowany psychologią, relacjami międzyludzkimi, rozwijaniem swych umiejętności społecznych.

  Drogi rodzicu!

  Zapraszam na spotkanie, jeśli:

  • potrzebujesz wsparcia i pomocy w rozwiązaniu jakichkolwiek problemów wychowawczych z dzieckiem
  • chciałabyś/chciałbyś porozmawiać o jakimkolwiek problemie. Potrzebujesz pomocy psychologicznej. Możesz liczyć na pomoc, zrozumienie i dyskrecję.