Śladami Diabła Boruty

W piękne wrześniowe przedpołudnie (30. września) Uczniowie klasy I TI oraz I TE/TH -w ramach lekcji historii oraz wiedzy o kulturze –  wyruszyli na wycieczkę rowerową śladami diabła Boruty.

Pierwszy etap prowadził  do Tumu, gdzie wśród łąk i pól stoi monumentalna  świątynia,  największy zabytek architektury romańskiej w Polsce. Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać burzliwą historię kolegiaty, zwiedzić jej wnętrze,  przypomnieć sobie pojęcia z historii sztuki oraz odszukać na ścianie jednej z wież odcisk łapy diabła Boruty. Uczniowie po wysłuchaniu ciekawego wykładu, oddali się aktywności intelektualnej (rozwiązując test) oraz artystycznej (opracowując dokumentację fotograficzną obiektu).

Następnie udaliśmy się do “Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej” (jest ona częścią projektu “Tum – perła romańskiego szlaku”) w Kwiatkówku.
W skansenie oglądaliśmy budynki mieszkalne z wyposażeniem, olejarnię,  kuźnię oraz odrestaurowany wiatrak koźlak z 1820 roku.
W programie naszego rajdu nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty na Zamku Królewskim w Łęczycy, który na swoją siedzibę obrał bies Boruta.
Z wieży widokowej łęczyckiej warowni, górującej nad miastem ponad 600 lat, oglądaliśmy krajobraz naszej “małej ojczyzny” i wypatrywaliśmy drogi do domu.

Skip to content