Opublikowano

Narodowe czytanie “BALLADYNY” w Zespole Szkół Zawodowych

5 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała kolejną edycję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była tragedia Juliusza Słowackiego Balladyna. Wspólne czytanie i towarzyszące jej wydarzenia odbyły się także w instytucjach kultury i bibliotekach w całej Polsce.

Także Zespół Szkół Zawodowych włączył się do tej akcji. Uczniowie Technikum, w ramach lekcji języka polskiego, 4. i 7. września czytali fragmenty “Balladyny” (a raczej Balladiny, bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf tekstu) – najbardziej szekspirowskiego spośród romantycznych dramatów, swobodnie łączącego realizm z fantastyką.

Narodowe Czytanie to społeczna akcja zachęcająca do czytania klasyki  literatury polskiej. Została zainicjowana w 2012 r., za kadencji Bronisława Komorowskiego, wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach para prezydencka oraz miłośnicy literatury wspólnie czytali m.in. fragmenty “Trylogii” i “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Lalkę” Bolesława Prusa i “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.