1. marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka, najbardziej znanego patrona Irlandii. Przedstawiamy kilka ciekawostek na temat SAINT PATRICK’S DAY:

1. Około 1500 lat temu…

Legenda głosi, że Św. Patryk urodził się w 385 roku w Szkocji lub Walii. Nosił celtyckie imię Maewyn Succat. Jako młody chłopiec został porwany i uwięziony w Irlandii. Pewnego dnia Patryk usłyszał głos Boga, który mówił mu, aby uciekał z kraju. Patryk pobiegł w kierunku morza, a tam czekał na niego statek, który zabrał go z powrotem do domu. Kiedy był już dorosły, ponownie usłyszał głos, który tym razem nakazał mu wrócić do Irlandii i opowiadać ludziom o chrześcijaństwie. Tak Patryk stał się księdzem.

2. Co z tą koniczyną?

Irlandia, podobnie jak Anglia, jest krajem bardzo deszczowym i pełnym zieleni, a koniczyna jest jedną z popularniejszych roślin. Święty Patryk zwykł zrywać koniczynę i na jej przykładzie wyjaśniał chrześcijańską Trójcę Świętą. Koniczyna szybko stała się symbolem święta.

3. Zielono mi J

Obecnie uroczystości straciły swój religijny charakter i zmieniły się w huczne festyny. Zieleń jest wszechobecna na ulicach: od włosów po ubrania, a nawet jedzenie, rzeki, pomniki. Wszystko staje się zielone.

4. Majstersztyk marketingowy McDonalda

Marketingowcy z McDonalda pokazali, że potrafią myśleć nieszablonowo – do menu wprowadzono Shamrock Shake’a, specjalną, zieloną odmianę mlecznego koktajlu z dodatkiem mięty.

5. Let’s celebrate!

Poza piciem i ubieraniem się na zielono, tego dnia Irlandczycy biorą udział w licznych paradach. Najhuczniejsze odbywają się w USA, gdzie żyje ponad 30 milionów ludzi o korzeniach irlandzkich, w tym sam prezydent Obama (od strony matki). Dla porównania – Irlandia liczy ok. 4,5 miliona mieszkańców.

6. Yummy!

Klasycznym daniem serwowanym w Dzień Św. Patryka jest wołowina z kapustą. Co ciekawe potrawa została wymyślona przez irlandzkich imigrantów w Nowym Jorku. Podczas dnia Św. Patryka można skosztować także hash brown, colcannon, barm brack oraz coddle. Tego dnia konsumpcja Guinessa (irlandzkiego piwa) wzrasta POTRÓJNIE, od 2,5 do 7,5 milionów litrów.

https://www.youtube.com/watch?v=MqO0O8O8Gmk

Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy nt. Dnia Św. Patryka w krótkich quizach J

https://wordwall.net/pl/resource/943094/angielski/saint-patrick-missing-word

https://wordwall.net/pl/resource/12706299/st-patrics-day

W komentarzach pochwalcie się swoimi zielonymi zdjęciami  Docenimy Waszą kreatywność J  HAPPY ST. PATRICK’S DAY!!!!