Pedagog

POBIERZ PLIK

broszura_Dzieci-w-wirtualnej-sieci_2021

telefon-zaufania

Drodzy-Rodzice-nauczanie-zdalne

wskazowki-dla-nauczycieli-zdalne

Wskazowki-dla-uczniow-uczniowie-zdalne.

wakacje

Eustres – Twój niedoceniany sprzymierzeniec.

Drodzy Maturzyści!.

Za chwilę Czekaja Was wielkie wyzwania: egzaminy maturalne, rekrutacja na studia, aplikowanie na różne stanowiska zawodowe, rozmowy z pracodawcami. Wszystkie te wydarzenia łączą się z przeżywaniem stresu. Wiecie już, jak starać  się sobie  z nim skutecznie  radzić.  Mnie zależy  jednak, byście spojrzeli na stres z nieco innej strony.   Otóż, aby nasz umysł efektywnie pracował, niezbędne jest mu optymalne pobudzenie, nazywane eustresem.

Wielki polski myśliciel Tadeusz Kotarbiński mówił, że ludzie są jak ryby głębinowe – gdy nie są poddawane odpowiedniej presji, umierają

 Eustres oznacza dobry, mobilizujący stres. Bo stres to nie tylko reakcja niszcząca nasz układ nerwowy, ale także sygnał, który ma za zadanie  pomóc zmobilizować się w odpowiednim czasie  do  natychmiastowego działania w myśl zasady  “walcz albo uciekaj”.

Eksperymenty naukowe dowiodły, że stres w odpowiedniej dawce powoduje istotne polepszenie funkcjonowania mózgu, podwyższa inteligencję i zwiększa ilość połączeń między neuronami.

EUSTRES

 • DOBRY POZYTYWNY STRES
 • KRÓTKOTRWAŁY ( WAŻNE, BY NIE TRWAŁ ZBYT DŁUGO – TRZEBA UMIEC GO KONTROLOWAĆ)
 • MOBILIZUJE DO DZIAŁANIA, DODAJE ENERGII
 • POZWALA LEPIEJ SKONCENTROWAĆ  SIĘ NA PROBLEMIE
 • TOWARZYSZY WIĘKSZOŚĆI ZMIAN W ŻYCIU
 • SPRZYJA DOBREJ RYWALIZACJI

Nie chodzi więc o to, by całkowicie unikać stresu. Jest on człowiekowi niezbędny do życia pod warunkiem, że jego nadmiar zostaje rozładowany, że stres nie jest chroniczny i nie jest zbyt silny. 

KONTROLOWANA DAWKA STRESU JEST OK.

Unikajcie monotonii. Po zbyt długiej nauce podejmijcie wysiłek fizyczny, pobiegajcie, pospacerujcie, przekopcie ogródek. Oglądanie wciągających seriali , granie w ulubioną grę czy  rozmowę z przyjaciółmi zostawcie na czas, gdy  najpierw fizycznie się zmęczycie.  Wysiłek fizycznie bardzo szybko pomoże wasz organizm oczyścić z szkodliwych hormonów stresu

Nie dopuszczajcie, by eustres stał się dystresem, bo wtedy wasz organizm czeka przemęczenie i wyczerpanie.

Pamiętajcie, nie każdy stres jest dla człowieka zły i ma negatywny wpływ na jego organizm. Tylko od nas  samych zależy, jak zinterpretujemy i ocenimy sytuację, w której aktualnie się znajdujemy. Myślenie, że  przeżywany  tylko /aż  dobry stres  może nam skutecznie  pomóc. Starajcie się też potraktować stres, w tym także ten odczuwany przez Was aktualnie -przed egzaminem maturalnym i wejściem w dorosłość-   jako wyzwanie a nie zagrożenie.  Przecież matura nie jest przeszkodą w Waszym życiu, a próbą i szansą. 

Powodzenia  na maturze i innych życiowych wyzwaniach!

Iwona Adamczewska

 

31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

 Nie palisz – jesteś kimś!

W tym roku obchodzony jest już po raz trzydziesty. Hasło przewodnie tegorocznego dnia to: Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego.

 Jak przypomina resort zdrowia, dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. 

Palenie tytoniu jest pojedynczą przyczyną przedwczesnych zgonów

z powodu wielu chorób, wśród których są rak płuc, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, udary oraz choroby układu oddechowego.

 Niebezpieczny nałóg

Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet –nowotwory płuc są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet.

Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi.

Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60 % osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie

w wieku 12-14 lat, ale niektórzy jeszcze wcześniej.

Warto przypomnieć, że od 20 maja wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.

Czy jednak przyczyni się to do ograniczenia liczby palących?

Nie trzeba przypominać, że papierosy są narkotykiem. Uzależnienie

od tytoniu, alkoholu, narkotyków i dopalaczy jest to choroba, w której człowiek odczuwa silną potrzebę przyjmowania tych substancji tracąc kontrolę nad ich ilością. W konsekwencji prowadzi to do kłopotów: zdrowotnych, rodzinnych, finansowych i szkolnych. Długotrwałe uzależnienie prowadzi do osłabienia organizmu, jego wycieńczenia, złego samopoczucia a nawet śmierci.

Oto kilka informacji, które być może spowodują, że nie sięgniesz już po papierosa.

Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym.

Na przykład:

 • specjalne sole powodują, że papieros stale się tli,
 • amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę,
 • cukier i lukrecja poprawiają smak,
 • gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu.

Tak chemicznie “spreparowany” papieros dostarcza palaczowi substancji,

od której się uzależnia – nikotyny oraz 4.000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym 40 substancji o działaniu rakotwórczym.

Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają

w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. “palenie bierne”).

 Oto przykłady niektórych tylko substancji występujących w dymie tytoniowym:

Aceton rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów.

Amoniak stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych.

Arsen stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.

Benzopiren związek o właściwościach rakotwórczych, wykorzystywany

W przemyśle chemicznym.

Butan – gaz pędny, używany do wyrobu benzyny.

Chlorek winylu – związek używany np. do produkcji plastiku. Posiada

właściwości rakotwórcze.

Ciała smołowate są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka.

Cyjanowodór kwas pruski, gaz używany przez hitlerowców w komorach

gazowych do masowego ludobójstwa.

Fenole – niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela.

Formaldehyd związek stosowany m.in. do konserwacji preparatów

biologicznych, np. żab.

Przyczyny wejścia w uzależnienie są we wszystkich przypadkach bardzo podobne:

–  ciekawość,

– chęć naśladownictwa innych głównie w celu dodania sobie powagi,

– dorównanie rówieśnikom, strach przed odrzuceniem, presja otoczenia,

– brak autorytetów,

– brak wiary w siebie,

– powszechność dostępu do papierosów, alkoholu, komputera, narkotyków.

Przed zgubnymi skutkami palenia papierosów, w tym również

e-papierosów, uchroniłoby pewnie wielu z nas takie stwierdzenie: „Mam własne zdanie i mogę robić to, co uważam za słuszne, niezależnie od tego, co sądzą inni i do czego mnie nakłaniają.”

 

Pozostań wolny –  nie daj się nałogom!

Twoje zdrowie – w Twoich rękach

Materiał opracowano na podstawie artykułu: „Wpływ palenia papierosów na organizm i zdrowie. Dlaczego nikotyna jest szkodliwa?” konsultant: lek. A. Kaczmara

Przedłużmy Dzień bez  papierosa i …także bez  nikotyny o 24 godziny i dłużej!

Co roku 31. maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

 Skutki palenia u młodych ludzi, w tym nastolatków.

Nie ograniczają się one jedynie do znacznie większego ryzyka uzależniania od nikotyny niż
w innej grupie wiekowej. Młode osoby są bardziej narażone na objawy ze strony układu nerwowego: zmiany nastroju, problemy ze snem, pogorszenie pamięci i problemy z nauką.

Paląca młodzież częściej choruje na infekcje układu oddechowego i ma gorszą wydolność fizyczną. Nałóg powoduje też zaburzenia w układzie hormonalnym, co ma istotne znaczenie w okresie dojrzewania.

Choroby – Papierosów nie można palić „bezkarnie”.

Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

Zakazy palenia Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze.

 Obowiązują m. in. w Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej
i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.

Nowe zagrożenia – e-papierosy

Papierosy, cygara, fajki to znane od dziesięcioleci formy spożywania tytoniu. Niedawny wzrost popularności e-papierosów szybko zmienił sposób, w jaki nastolatki wchodzą
w interakcję z wyrobami nikotynowymi. Ryzyko związane ze zdrowiem przy konsumpcji
e-papierosów jest jeszcze nie do końca znane, ale prawdopodobieństwo przypadkowych zatruć nikotyną znacznie wzrosło.

Bezdymny tytoń jest postrzegany jako bezpieczniejszy lub mniej uzależniający niż papierosy, zarówno przez dorosłych, jak i przez nastolatków, co jest – jak wiadomo obecnie – nieprawidłowym rozumowaniem. Te alternatywne produkty dostarczają więcej nikotyny niż papierosy tradycyjne, co zwiększa ryzyko uzależnienia i zatrucia.

Dodatkowo produkty te mają bezpośredni wpływ na jamę ustną, powodując: nieświeży oddech, problemy z zębami, zwiększone ryzyko raka ucha, nosa i gardła (z udziałem warg, języka, policzków i tylnej ściany gardła).

Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym i innych produktach, takich jak e-papierosy, powoduje zmiany w układzie sercowo-naczyniowym. U osób w wieku dojrzewania śródbłonek naczyniowy to struktura nadal dynamiczna, która szczególnie jest narażona na stres oksydacyjny związany z paleniem.

Nikotyna przyspiesza znacznie proces miażdżycowy, co może spowodować szybszy rozwój choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawał mięśnia sercowego u młodych dorosłych, także w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Osoby otyłe są przy tym jeszcze bardziej narażone.

Codzienna praktyka lekarska pokazuje, że u młodych palących osób znamiennie częściej mamy do czynienia z zakażeniem gardła, krtani czy oskrzeli w porównaniu do osób niepalących. Zapalenie oskrzeli u młodzieży palącej może przebiegać gorzej – z tak zwaną nadreaktywnością i zwężeniem dróg oddechowych, powodując przedłużenie wydechu
i duszności, nawet spoczynkowe. Opisywane są przypadki ciężkiej astmy oskrzelowej spowodowanej tylko paleniem tytoniu.

Przewlekłe stosowanie nikotyny powoduje tzw. zmiany epigenetyczne, co przyczynia się do szybszego uzależnienia od innych substancji, takich jak alkohol i narkotyki. Łączenie ze sobą tych używek staje się zabójcze dla zdrowia i bezpośrednio zagraża życiu. Zwiększa także kilkukrotnie ryzyko zachorowania na raka (jednoczesne picie i palenie).

 

Przyjmowanie nikotyny w okresie dojrzewania zwiększa impulsywność oraz obniża wydajność pamięci i uwagi w perspektywie długoterminowej. Młodzi ludzie przed osiągnięciem dojrzałości są zatem narażeni na gorsze wyniki w nauce przy tym samym nakładzie pracy intelektualnej, co ich niepalący rówieśnicy.

 

Dobrze poznane są natomiast skutki przewlekłego palenia na układ hormonalny. Przewlekle stosowana nikotyna powoduje: niedobór męskich hormonów płciowych, upośledzenie funkcji prokreacyjnych u mężczyzn, zaburzenia erekcji i gorszą jakość nasienia. Z kolei u dojrzewających dziewcząt wywołuje zaburzenia wydzielania hormonu prolaktyny, co może przekładać się na zaburzenia miesiączkowania i tzw. zespół policystycznych jajników. Wiąże się to z upośledzeniem płodności i obniżeniem jakości życia. Zespołowi towarzyszą bardzo często nieregularne cykle, nadwaga oraz nadmierne owłosienie.

Nie ulegajcie więc iluzji, że palenie jest fajne i modne, że e-papierosy są dużo mniej szkodliwe.

Od Was tylko zależy, czy ulegniecie manipulacji widząc np. atrakcyjnie wyglądające paczki papierosów czy  akcesoria z logo firm tytoniowych.

Decyzje mające wpływ na własne zdrowie warto podejmować rozważnie w oparciu
o rzetelną wiedzę – rzetelną tzn.  pozyskaną z kilku niezależnych źródeł. 

Iwona Adamczewska

Pedagog ZSZ w Ozorkowie


Plan-samoopieki-2

telefon-zaufania

swiatowy-dzień-zdrowia-2

Jak wzmacniać organizm w dobie korona wirusa?

Witam ciepło Wszystkich zaglądających na stronę naszej szkoły! 

Wszyscy bez wyjątku powinniśmy starać się w tym „trudno-dziwnym” czasie żyć w sposób jak najbardziej zdrowy i wzmacniający nasze organizmy.

Nasze ciała nie są bezradne, są przygotowane do walki z wirusami i bakteriami. Nasz układ odpornościowy ma wiele mechanizmów wyspecjalizowanych w eliminowaniu wroga, który stara się nas zniszczyć lub sobie podporządkować.  

Jak więc zaktywizować patrole wewnętrzne, by rozpoznały najeźdźcę? Co zrobić, by wzmocnić własną odporność- w tym czasie znalezienie odpowiedzi na te pytania i wprowadzenie ich w czyn to bardzo ważne, a może nawet najważniejsze nasze zadanie.  

Świat nauki wie już od dawna, że samopoczucie psychiczne i zdrowie fizyczne  ludzi zależy od tego, co  się dzieje w ich przewodzie pokarmowym. Produkty bogate w cukier i wysokotłuszczowe obniżają odporność, potrafią osłabić nasze siły w walce z patogenami.   

Oto kilka zaleceń w pigułce, które wzmacniają odporność  

 1. Przywróć w jedzeniu właściwe proporcje  = to warzywa powinny być daniem głównym, a mięso tylko dodatkiem.
 2. Stosuj zasadę 1-2-3- czyli zjadanie na śniadanie 1 warzywa, dwóch na obiad i trzech na kolację.
 3. Używaj jak najczęściej naturalnych probiotyków czyli produktów które lubią tzw. dobre bakterie (  czosnek cebula, por, cykoria, soczewica) i prebiotyków (kefiry, maślanki,  kiszona kapusta, kiszone ogórki , jogurty)

4  Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu, wypijaj ok. 10-15 szklanek wody na dobę – unikaj zimnej i gorącej wody, pij przyjemnie ciepłą wodę.

 1. Uzupełniaj witaminy w diecie – jedz umyte i sparzone warzywa (nie gotowane) oraz owoce, najlepiej cytrusy i kiwi (uważaj na cukier w owocach).

6 Uzupełnij witaminę D.

 1. Pracuj w dzień,  graj w gry i relaksuj  się na różne sposoby po południu i wieczorem, a w  nocy śpij . Sen powinien trwać ok. 8 godzin. Są teorie, że  dobrze byłoby, aby  sen obejmował na pewno godziny pomiędzy 23 a 3 rano.
 2. Śmiej się jak najwięcej- to zdrowy lek dostępny bez recepty. Wystarczy już minuta śmiechu, aby odnieść korzyści zdrowotne. Taka minuta jest równoważna z 45 minutami relaksu. O śmiechu i jego cudownej mocy napiszę w kolejnej „zdalnej  odsłonie” 🙂 🙂 🙂     

Iwona Aadamczewska

Korzystałam z :

 1. Brandt Agata , Układ niemal doskonały , „Twój Styl – Projekt Szczęście” , styczeń 2018 , s.82-88
 2. Pachelska Katarzyna, Jak się przygotować na atak Covid-19 , (on-line), (dostęp 1 kwietnia 2020 ).
 3. Szczepaniak Wiktor, Śmiech -silny lek dostępny na receptę, (on-line), (dostęp 1 kwietnia 2020 ). Dostępny w Internecie: http://www.zdrowie.pap.pl


autyzm

Kochani!!  Młodsi i starsi!

Wierzę, że  wszyscy śledzicie środki masowego przekazu i wiecie już, że choroba dotyka także coraz częściej młodych ludzi. Nasze MZ podało, że ¼ ludzi zakażonych w naszym kraju to ludzie poniżej 30 lat. Okazało się, że ciężki przebieg choroby mogą mieć także ludzie młodzi.. nie chodzi o straszenie Was,  jesteście silni, i wierzę, że  odporni. Ale chcę, jak wielu innych, zwrócić Wam uwagę na to, że izolowanie jest rzeczą konieczną. Nie spotykajcie  się w grupach, ani tych małych ani tym bardziej większych,  nie organizowali  wspólnych wypadów, spacerów czy imprez .

 Dbajcie o swe życie i zdrowie oraz  zdrowie innych!.

Jeśli potrzebujecie po prostu rozmowy- JESTEM, dzwońcie (Messenger na fc) , piszcie maile (iadamczewska@zsz-ozorkow.org)

Moc wdzięczności  w drodze do radości i dobrego życia.

„Kiedy życie jest piękne, bądź wdzięczny i raduj się. Kiedy życie jest przykre, bądź wdzięczny i wzrastaj.”

 Shauna Niequist

Świat znieruchomiał. Ulice i place opustoszały, a jeśli pojawiają się na nich ludzie, to często trzymają się od siebie z daleka. Jak w zmieniającym się na naszych oczach świecie poradzić sobie z lękiem, niepokojem, złością , jak podnieść nasz poziom dobrostanu i szczęścia”

Zmiany  zawsze napawają nas lękiem i niepokojem. Prawie zawsze pojawiają się nagle, często w najmniej spodziewanym momencie. Często nie rozumiemy zmian, jakich doświadczamy, nie widzimy w nich żadnego sensu. A przecież zmiana zawsze oznacza, że przyszedł czas na coś nowego, to Los stawia nam wyzwanie.

Życie nie przebiega jak długa pozioma linia. Przeczytałam gdzieś, że życie jest jak ocean, czasami spokojny, czasami burzliwy. Fale to wyzwania, które dają Ci, mój drogi czytelniku, możliwość rozwoju. Nie czekaj, jak kolejna Cię zaleje. Pomyśl, jak Twoje życie przeobrazić teraz i tu, bez oceniania, krytykowania. Może to dobre wyjście podążać z falą czyli z prądem życia.  Wybierz więc dla siebie z nowej sytuacji to, co najlepsze, rozszerz perspektywę. Pomyśl o tym, jak możesz przeobrazić swe życie, by dało ci już teraz większe poczucie sensu.

Obecnie musimy spędzać jak najwięcej czasu w domach, bez spotkań. Możemy więc spróbować wykorzystać ten czas na lepsze poznanie siebie, odnowić relacje w rodzinie, np. z rodzeństwemi rodzicami.  A może znajdziemy swoją nową  pasję, nowe zainteresowanie.

Na początek potrenujcie nad wyrażaniem wdzięczności , nawet teraz mamy wiele doświadczeń, wydarzeń, rzeczy, stanów,  za które możemy być wdzięczni.

Kiedy jesteś wdzięczny, znika strach, a pojawia się obfitość.”

 Anthony Robbins

Poszukajmy w naszym życiu pięknych niespodzianek. Rozumiem je jako przeżycie i dostrzeżenie czegoś niespodziewanego. Nie muszą to być wcale wielkie, spektakularne wydarzenia, może zachwyci nas podmuch wiatru niosący zapach wiosny, może delikatne pączki bzu, może piękny, żółty motyl przelatujący obok nas,  słońce, które ogrzewa delikatnymi promieniami naszą twarz, płomień świecy, dobra herbata w ulubionym kubku, uśmiech ważnego dla nas człowieka, rozmowa z nim, coś zabawnego przeczytanego na fc, nawiązanie kontaktu poprzez social media z kimś dawno niewidzianym. Spróbujmy  być wdzięcznym za więcej czasu wolnego, za możliwość pospania dłużej rano, za możliwość innego spojrzenia na świat, za możliwość grania w ulubione gry bez wyrzutów  sumienia, za opcję oglądania ulubionych seriali, za inny wymiar relacji pomiędzy ludźmi, za ich większą wrażliwość, która rośnie w czasach trudnych.

Można nauczyć się cieszenia z ważnych drobiazgów. Nasz mózg przyzwyczaja się do dostrzegania dobrych rzeczy, nasze zmysły się wyostrzają, a emocje stają się intensywniejsze. Mózg zmusza nas do zatrzymania się i przyjrzenia uważniej danej chwili, która trwa tu i teraz. To powoduje, że samo zdarzenie zapisuje się w ludzkiej pamięci na dłużej. Wdzięczność, jak twierdzi amerykański psycholog, Robert Emmoous, „podnosi na duchu, dodaje energii, inspiruje i przemienia”

Wdzięczność może stać się naszą postawą życia. Spróbujmy wykorzystać ten  niełatwy czas, w którym smucić i złościć się jest niezmiernie łatwo, w sposób biegunowo inny. Postanówmy, że będziemy się uczyć wdzięczności i uczynimy z niej naszą postawą życia. Może spróbujemy odbierać jako dar niektóre rzeczy,  które nam się przydarzają.  To niełatwe, ale możliwe.

Mam dla Was  propozycję ćwiczenia: najlepiej przed snem lub po prostu wieczorem spiszcie na kartce rzeczy, za które tego dnia, tygodnia jesteście wdzięczni. Mogą to być zdarzenia, chwile, impresje, talenty, przedmioty, mogą być drobiazgi, mogą być większe rzeczy. Możecie być wdzięczni ludziom, zwierzętom, światu i oczywiście sobie. Róbcie tak codziennie lub co dwa, trzy dni, ale róbcie to systematycznie. Wracajcie do swych zapisków.

Zróbcie album wdzięczności, możesz go stworzyć ze zdjęć, rysunków itp.

Możecie być pewni, że praktykowanie wdzięczności zmieni Waszą  PERSPEKTYWĘ widzenia własnego  świata, skoncentrujecie się na tym, jak wiele macie, a nie na tym, czego Wam brakuje.  Poprawi Wam się sen, bo przed uśnięciem będziecie mieli dostęp do dobrych myśli. Zmniejszy się Wasz materializm, może uświadomicie sobie, ile rzeczy jest Wami niepotrzebnych, wręcz zbędnych . Zwiększycie swoje poczucie szczęścia, bo zwiększy się Wasz poziom pozytywnych emocji i Wasza zdolność utrzymania ich  na dłużej.  

Bycie wdzięcznym to nawyk, który możemy kształtować. Tu i teraz to najlepszy czas, by zacząć to robić.   

 Iwona Adamczewska

  Bibliografia
1. Berent Jolanta,  Wdzięczność – Twój sposób na szczęście,  „Sens” ,  marzec 2014
 2. Pająk Paulina, Sztuka dobrego życia, „Charaktery” , październik 2013  r.

Witam Wszystkich Was bardzo ciepło w tej trudnej i nowej  dla nas rzeczywistości . Jesteśmy w czasie obowiązkowej, wielkiej   kwarantannyPamiętajmy, że to nie kara, ale coś, co robimy dla innych i siebie samego. Przestrzegając kwarantanny, chronimy swoje zdrowie i życie, ale także życie naszych bliskich  i innych ludzi.  Pomagamy innym uniknąć zarażenia koronawirusem, a sobie – mieć szacunek do siebie samego.
Niełatwo nam pogodzić się z izolacją i przymusową rezygnacją z dotychczasowego trybu życia.  
Zapraszam Was do kontaktu on-line  ze mną, gdy tylko poczujecie potrzebę rozmowy, wsparcia emocjonalnego w godz. 10.00-13.00  – indywidualnie i bezpośrednio poprzez  Messenger na fc. lub  mailowo
( mój adres:  iadamczewska@zsz-ozorkow.org ). 
Oczywiście, godziny rozmów przez Messenger lub mailowo możemy ustalić indywidualnie zgodnie z Waszymi potrzebami. Trzymajcie się zdrowo i dbajcie o siebie.  
❤💚😍🙂 Iwona Adamczewska – pedagog szkolny. 
 

Pedagog Szkolny – Maria Grobelna
Wtorek  800 – 1305  (warsztaty1)
855 – 940   (zajęcia lekcyjne, warsztaty)
Środa  900 – 1600
900 – 930   (warsztaty)
950 – 1230 (zajęcia lekcyjne, szkoła2)
1245 – 1600 (zajęcia lekcyjne, warsztaty)
Czwartek 800 – 1300 (warsztaty)
Piątek 800 – 940  (zajęcia lekcyjne, warsztaty)
940 – 1100 (warsztaty)
  1  warsztaty, ul. Kościelna 1

2 szkoła, ul. Słowackiego 2

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie.

W tym trudnym czasie postaramy przekazywać Wam informacje z różnych dziedzin życia. Wam, Droga Młodzieży, zastąpi to trochę poznawanie świata na lekcjach do dyspozycji wychowawcy klasowego, a Wam Rodzice, mamy nadzieję, pozwoli szerzej spojrzeć

na problemy, z którymi boryka się młody człowiek.

Dzisiaj o zaburzeniach odżywiania słów kilka.

Rodzaje zaburzeń odżywiania i ich objawy

Zaburzenia odżywiania to poważne zaburzenia psychiczne, które wyniszczają organizm chorego.

Anoreksja (odmawianie posiłków i głodzenie się), bulimia (kompulsywne objadanie się, dążenie do pozbycia się pokarmu i prowokowanie wymiotów), ortoreksja (paniczny strach przed niezdrowym jedzeniem) – wszystkie te choroby łączy obsesja jedzenia. Zapadają na nie głównie osoby młode, u których dopiero kształtuje się tożsamość.  

Przyczyny zaburzeń odżywiania.

Zaburzenia odżywiania to poważne zaburzenia psychiczne, w których główną rolę odgrywa jedzenie.

Choć główne objawy zaburzeń odżywiania dotyczą ciała i wszystkiego, co wiąże się

z jedzeniem, problem ma podłoże psychiczne.

Zaburzenia odżywiania spotyka się często u nastolatków, borykających się z zaniżoną samooceną. Choroby te trzeba leczyć, ponieważ szybko prowadzą do wyniszczenia organizmu, a nawet do śmierci. 90-95 procent chorych stanowią kobiety.

Zaburzenia odżywiania – rodzaje i ich objawy.

 Wyróżniamy następujące zaburzenia odżywiania:

– jadłowstręt psychiczny (anoreksja) – występuje częściej u kobiet niż

u mężczyzn, najczęściej między 14. a 18. rokiem życia. Osoba chora na anoreksją podejmuje liczne działania, mające uchronić ją przed przybraniem na wadze. O anoreksji mówimy wtedy, jeśli masa ciała chorego wynosi co najmniej 15% poniżej oczekiwanej normy dla wieku i wzrostu. Pacjent wciąż ogranicza ilość przyjmowanych posiłków, stosuje wyczerpujące treningi, przyjmuje preparaty zmniejszające apetyt, przeczyszczające lub moczopędne. Jednocześnie cały czas uważa, że “jest za gruby” i boi się przytyć.

– żarłoczność psychiczna (bulimia) – osoba cierpiąca na to zaburzenie odżywiania koncentruje swoje życie wokół jedzenia, starając się kontrolować masę ciała. Jednocześnie występują u niej okresowe napady żarłoczności, których nie jest w stanie powstrzymać. Dlatego po pochłonięciu dużych ilości pokarmu najczęściej prowokuje wymioty.

– ortoreksja – chorobliwe dążenie do spożywania produktów wyłącznie zdrowych. Chory może odmówić przyjmowania pokarmów po określonej obróbce termicznej (np. smażonych). Kupowanie i przygotowywanie posiłków zajmuje mu dużo czasu, odstępstwo od tej praktyki powoduje natomiast ogromne poczucie winy.

Ortoreksja nie jest jednostką uwzględnioną w klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych, ale umieszcza się ją w tym zestawieniu.

Zaburzenia odżywiania – przyczyny

Samoocena

Nastolatki są bombardowane reklamami z wizerunkiem kobiet idealnych. Nic dziwnego

że same pragną takie być. Rozbieżność i niemożność osiągnięcia ideału powoduje poczucie frustracji i mniejszej wartości. Szczególnie podatne na taki przekaz są osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłość, których tożsamość się kształtuje.

Niezaspokojone potrzeby

W tym przypadku zaburzenia odżywiania są reakcją na brak miłości i ciepła. Osoby cierpiące na anoreksję czy bulimię jedzeniem chcą zapełnić emocjonalną pustkę. 

 Konflikty w rodzinie

Bliscy osób cierpiących na anoreksję są zazwyczaj ze sobą zżyci, ale nie potrafią się porozumieć. Czasem rodzice stawiają dzieciom zbyt wygórowane wymagania.

Są kontrolujący, nadopiekuńczy. Jedzenie jest więc jedyną sferą, w której dziecko może się zbuntować.

Lęk przed dojrzałością

Osoby z zaburzeniami odżywiania często obawiają się zmian związanych z osiąganiem dojrzałości psychicznej – lęk przed zmianą, nowymi doświadczeniami (np. podjęcie nauki, rozpoczęcie pracy).

Lęk przed kobiecością

W okresie dojrzewania ciało się zmienia. Młoda kobieta może nie akceptować, tego, co widzi w lustrze, a powiększające się piersi, biodra czy pośladki mogą budzić u niej lęk. Głodząc się, pragnie zaprzeczyć tej zmianie i znów stać się dzieckiem, bo ten stan jest jej znany

i bezpieczny. Z tym aspektem wiąże się kolejny, dotyczący seksualności.

Zaburzenia odżywiania – a seksualność

U osób borykających się z zaburzeniami odżywiania zaburzony jest zazwyczaj stosunek

do własnej seksualności. Anorektyczka może unikać konfrontacji z własną płciowością

i wszystkimi sferami z nią związanymi, np. dojrzewaniem, miesiączką, współżyciem seksualnym, masturbacją. Może być skrępowana własną nagością i odczuwać poczucie winy w związku z przyjemnością seksualną. Chorzy często przejawiają trudności w zbudowaniu dojrzałego związku. 

Część bulimiczek z kolei może mieć liczne kontakty seksualne, natomiast nie doświadczają one zaangażowania emocjonalnego. Bujne życie seksualne, otwartość na eksperymenty czy manifestowana swoboda dotycząca tej sfery życia może być tylko fasadą, pod którą osoby te skrywają lęk i niechęć do własnego ciała i seksualności.

Jak leczyć zaburzenia odżywiania? 

Pacjent z bulimią i anoreksją musi przede wszystkim:

 • uświadomić sobie problem i skutki wynikające z zaburzeń odżywiania,
 • podjąć świadomą decyzję o zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych,
 • nauczyć się prawidłowych zachowań żywieniowych,
 • utrzymywać względnie stałą masę ciała,
 • zrozumieć, że problem ma podłoże psychiczne.

 

Leczenie zaburzeń odżywiania trwa długo (nawet kilka lat). Czasem konieczne jest odizolowanie chorego od dawnego środowiska, które powodowało nasilenie objawów choroby.

Podstawą leczenia zaburzeń odżywiania jest psychoterapia. Zazwyczaj dobre efekty daje terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której pacjent może zmienić fałszywe myślenie

o swoim ciele. Pomocne może być także włączenie w proces leczenia bliskich pacjenta (terapia rodzinna).

Kiedy stan chorego zagraża jego życiu, konieczna jest hospitalizacja.

 

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

(opracowano na podst. art. p. M. Barszczak)

 

Pamiętajcie, nic nie jest warte naszego zdrowia. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, bo nie ma

na całym świecie drugiej takiej osoby. Każdy z nas ma mocne strony i o nich trzeba pamiętać.

 

„Jeśli kropla powiedziałaby: nie jestem potrzebna, nie byłoby oceanu”.

 

Mam wiele mocnych stron …

 

 • jestem ciekawy świata
 • uprawiam sport
 • lubię pomagać innym
 • opiekuję się zwierzętami
 • nie palę, nie piję, biorę
 • umiem bezpiecznie korzystać z Internetu
 • szanuję prawa innych
 • mam własne zdanie
 • potrafię odróżnić dobro od zła
 • nie niszczę świata wokół mnie
 • słucham rad mądrych ludzi …

 

… a może chcielibyście jeszcze coś dodać


Pedagog Szkolny – Iwona Adamczewska
 
poniedziałek 9.00 – 13.40
wtorek 8.00 – 10.30

11.35 – 13.35

środa 8.00 – 12.30
czwartek 9.00 – 10.35

12.40 – 16.40

piątek 10.40 – 12.00

 

 


E-papierosy a zdrowie. Jak jest naprawdę z bezpieczeństwem e-papierosów?

Nie ma dużo badań naukowych w tym zakresie – to produkt relatywnie nowy. Trudno ocenić jego realne długofalowe działanie. Technicznie e-papieros to nie papieros, raczej przypomina inhalator, podobny do tych stosowanych przez osoby mające alergie lub chorujące np. na astmę.
Prawda czy mit: e- papierosy ułatwiają rzucenie palenia.Mit ! .E-papierosy sprzedawano jako nowość, która ułatwi zerwanie z nałogiem. Jednak dla niewielu osób e-papieros stał się pomostem między nałogiem a zerwaniem z paleniem. Statystyki podawane przez American Heart Association mówią, że co dwudziesty dorosły po prostu zamienił tytoń na e-papierosy.
Prawda czy mit: e-papieros jest szkodliwy dla Twojego układu krążenia.
Prawda! Skutki działania nikotyny, którą dostarczasz do organizmu przez e-papierosa, są podobne, jak przy zwykłych papierosach. E-papieros może przyspieszyć akcję serca − to skutek działania nikotyny. Badania sugerują, że e-papieros jest szkodliwy dla Twojego układu krążenia, m.in. przez oczywistą obecność nikotyny w składzie aerozolu. Nikotyna to przecież substancja toksyczna, która podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza bicie serca i zwiększa prawdopodobieństwo zawału.
W tych samych analizach odkryto, że niektóre związki chemiczne obecne w aerozolach e-papierosów (np. formaldehyd, akroleina) są w stanie spowodować uszkodzenie DNA a nawet prowadzić do mutagenności.
Prawda czy mit: woda w płucach przez e-papierosa.
Prawda! Płuca po e-papierosie są w zdecydowanie lepszej kondycji niż po paleniu tytoniu. Pojawiły się nieliczne dowody na poprawę stanu płuc u palaczy, którzy próbowali rzucić palenie z pomocą e-papierosa. Z drugiej strony, ta sama analiza wskazuje na zwiększony kaszel i świszczący oddech u nastolatków i wzrost zaostrzeń astmy. Badania przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Ateńskiego i ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Respiracyjnego w 2012 roku wykazały bezpośredni wpływ e-papierosa na wydolność płuc. 10 minut palenia e-papierosa powoduje zwiększenie oporów dróg oddechowych na następne 10 minut. Swobodny przepływ powietrza zostaje (w pewnym stopniu) zablokowany.
Ale co mają ze sobą wspólnego e-papieros i woda w płucach? Czy woda zbiera się w płucach od pary z aerozolu? Nie, to efekt silnej reakcji alergicznej (immunologicznej) na substancje zawarte w aerozolu. W Stanach Zjednoczonych, w Pensylwanii odnotowano podobny przypadek po 3 tygodniach palenia e-papierosa przez 18-letnią dziewczynę. Chorobę nazywa się zespołem mokrego płuca (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych). Dzieje się tak, gdy kontakt pęcherzyków płucnych z różnymi cząsteczkami organicznymi i związkami chemicznymi prowadzi do stanu zapalnego. W rezultacie nieszczelne naczynia krwionośne przepuszczają płyny do płuc.
Prawda czy mit : e papierosy mają mniej toksyczny wpływ na organizm człowieka.
Mit!. Amerykanie zbadali też zdrowie osób palących e-papierosy. Jak podaje American Heart Association, połowa z nich ma zwiększone ryzyko ataku serca. Prawie ¾ jest bardziej narażone na udar i zawał. 40 proc. doświadcza chorób serca. Zdaniem specjalistów, te dane będą rosły, im dłużej na rynku będą e-papierosy. Są groźne, bo szczególnie chętnie palą je ludzie młodzi.
W “Oncotarget” opisano wywołane przez e-papierosy przypadki rozpadu i uszkodzeń komórek jamy ustnej, co powoduje choroby dziąseł, zębów, a nawet rozwój nowotworów. Uważa się, że to wina nikotyny i smakowych dodatków do e-papierosów. W oparciu o tę publikację powtórzono badania na Uniwersytetie Laval w Kanadzie. Doświadczenia potwierdziły, że nabłonek jamy ustnej jest bardzo podatny na uszkodzenia wskutek oparów z e-papierosów.
Udowodniono też wpływ e-papierosów na występowania kilku rodzajów raka. Substancje stosowane we wkładach do e-papierosów nie są wystarczająco przebadane, nie ma też nad firmami je produkującymi żadnej istotnej kontroli. Można przypuszczać, że ich przewlekłe stosowanie jest toksyczne dla organizmu. Odradza się więc korzystanie z nich w zamkniętych pomieszczeniach, w obecności dzieci. Uwolnione przez spalanie związki gliceryny i propylenu glikolowego na pewno są szkodliwe i kancerogenne.
Prawda czy mit E-papierosy są bezpieczne .
Fałsz ! Takie zdanie byłoby nadużyciem. Jako że elektroniczne papierosy pojawiły się stosunkowo niedawno, nie są znane jeszcze (i pewnie długo nie będą) skutki wieloletniego ich używania. Trzeba jednak pamiętać, że o ile sama nikotyna nie ma właściwości rakotwórczych, o tyle jednak jest silną neurotoksyną, czyli trucizną. Wystarczy 60-100 mg czystej nikotyny, żeby uśmiercić człowieka. W dużo mniejszych dawkach również nie jest obojętna.
Po dostaniu się do płuc powoduje niemal natychmiastową niekorzystną dla zdrowia reakcję organizmu – naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, a tętno przyspiesza. Takie zmiany z czasem powodują trwałe osłabienie układu krwionośnego.
Niektóre oficjalne autorytety, między innymi amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration), przestrzegają przed używaniem e-papierosów, wskazując np. na fakt, że nie ma dowodów na to, że są bezpieczne. Z drugiej strony nie ma także dowodów, że bezpieczne jest jeżdżenie rowerem i jedzenie pączków.
Wnioski? Choć e-papieros wydaje się bezpieczniejszy, nie może być uznany za zdrowy. Najlepsze jest po prostu całkowite rzucenie palenia, bez półśrodków. Szczególnie, że realną skalę zagrożenia poznamy za kilka lat, a może nawet dekad. Pamiętaj także, że jeśli już sam palisz, to nie truj przy tym innych.
Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/men-i-gis-ostrzegaja-przed-e-papierosami-972310Szanowni Państwo, coraz większy niepokój budzą zagrożenia związane
z używaniem przez młodych ludzi różnych środków psychoaktywnych. W wieku dorastania nasilają się tendencje do poprawiania sobie nastroju poprzez eksperymentowanie z różnymi środkami sztucznie poprawiającymi nastrój. Poczucie zagrożenia dorosłych rośnie z powodu pojawienia się coraz większej ilości nowych substancji odurzających, tzw. „dopalaczy”, sprzedawanych głównie przez Internet, z których większość, ze względu na luki w prawie, nie jest zakazana.Zapraszam do lektury poradnika wszystkich Dorosłych – pomoże on zwiększyć Państwa wiedzę oraz wskaże, jak działać, gdy mamy jako rodzice podejrzenie, że nasze dziecko używa psychoaktywnych stymulantów.Poradnik składa się z dwóch części: w części pierwszej zebrano wskazówki umożliwiające zachowanie skuteczności wychowawczej w postępowaniu
z dorastającym dzieckiem. Celem części drugiej jest pomoc rodzicom, – jeśli zachodzi taka potrzeba – w adekwatnej reakcji na eksperymentowanie.DOPALACZE – gdzie szukać pomocy?800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka112 –  Numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej Przydatne publikacje:Przedmaturalny zawrót głowy – u rodziców
Pokonać stres maturalny
Jak rozpoznawać stres?
Akademia Młodzi i wolni od stresu – w ZSZ w Ozorkowie

Drogi uczniu!

 Zapraszam Cię do pokoju nr 4, jeśli:

 • masz ochotę porozmawiać o czymś dla Ciebie ważnym, ale może trudnym.
 • potrzebujesz pomocy, wsparcia. Możesz liczyć na zrozumienie i dyskrecję.
 • chcesz zaangażować się w działalność na rzecz drugiego człowieka, jesteś zainteresowany psychologią, relacjami międzyludzkimi, rozwijaniem swych umiejętności społecznych.

  Drogi rodzicu!

  Zapraszam na spotkanie, jeśli:

  • potrzebujesz wsparcia i pomocy w rozwiązaniu jakichkolwiek problemów wychowawczych z dzieckiem
  • chciałabyś/chciałbyś porozmawiać o jakimkolwiek problemie. Potrzebujesz pomocy psychologicznej. Możesz liczyć na pomoc, zrozumienie i dyskrecję.