Praktyki w Maladze 2017

MALAGA 2017

W dniach 25.03.2017 – 8.04.2017 uczniowie naszej szkoły odbywali praktyki w zagranicznych przedsiębiorstwach w Maladze w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe. Organizacją pośredniczącą odpowiadającą  merytorycznie za przebieg programu szkoleniowego i kulturalnego była firma TRIBEKA. Nasi uczniowie – ekonomiści, handlowcy i informatycy, nie tylko rozwijali zawodowe umiejętności, ale też (a może przede wszystkim) mieli możliwość nabywania kompetencji “miękkich” – adaptacji w nowym środowisku, przedsiębiorczości, współpracy w grupie. Wrażenia uczestników są zróżnicowane (bo poziom zadowolenia w dużej mierze zależy od miejsca odbywania stażu), ale opiekunkom ( Beacie Sobczak – Gieradze i Magdalenie Walczak) miło było usłyszeć, że jeden z uczniów odnalazł tu swoje miejsce na ziemi i chciałby podjąć w przyszłości pracę w malageńskiej branży informatycznej.

Wszyscy uczestnicy poprzez udział w programie znacznie podnieśli swoją wartość na rynku pracy, otrzymali już certfikaty, a Krajowe Biuro Europass potwierdzi to jeszcze najważniejszym dokumentem – Europass Mobilność ważnym w każdym kraju należącym do wspólnoty europejskiej.

Pora na refleksję, że w Maladze nie tylko pracą żyliśmy, ale też wycieczkami, spotkaniami, po prostu byciem razem w grupie. Firma TRIBEKA zorganizowała nam wycieczkę do Sewilli, która ma miano miasta – cudu, ale poza tym każdego popołudnia po pracy robilśmy coś razem – odwiedziliśmy Muzeum Picassa (bo Malaga to miasto urodzenia malarza), antyczne i sredniowieczne zabytki – Teatro Romano, twierdzę Alkazaba i ruiny zamku Gibralfaro, ogród botaniczny. Niektórzy widzieli też stadion sportowy i arenę do walki byków. Byliśmy świadkami przygotowań do uroczystych obchodów Semana Sante, czyli słynnych na cały świat procesji Wielkiego Tygodnia.

Malaga urzekła nas klimatem, soczyście kolorową roślinnością i życzliwością ludzi, którzy choć rzadko mówią po angielsku, starają się pomóc w każdej sytuacji.

Wszyscy liczymy, że w kolejnych projektach zobaczymy miejsca równie ciekawe i poznamy nowe kultury, bo jesteśmy teraz bardziej otwarci na świat i nowe wyzwania!

Beata Sobczak – Gieraga